Sunak, Mordaunt vagy Truss – közülük kerülhet ki az új brit miniszterelnök
Rishi Sunak tűnik a favoritnak, de egy friss kutatás szerint kikapna, akár Penny Mordaunttal, akár Liz Truss-szal kerülne szembe az utolsó voksolási fordulóban.
Rishi Sunak tűnik a favoritnak, de egy friss kutatás szerint kikapna, akár Penny Mordaunttal, akár Liz Truss-szal kerülne szembe az utolsó voksolási fordulóban.
A sorozat a kormányfő politikai karrierjének kezdeteitől a bukásáig tartó időszakot mutatja majd be.
A sokadik, és nem is a legfontosabb ügyben elhangzott hazugsága véget vetett Boris Johnson miniszterelnökségének. A konzervatív politikus problémák összefüggő láncolatát hagyja majdani utódjára, valamint biztos parlamenti többséget azok megoldására.
Boris Johnsonék a Munkáspártnak intenek be az indítvánnyal, akinek nem hagyták, hogy a miniszterelnök ellen szavazzanak. Mindeközben megkezdődött az utódlási harc első fordulója is.
Adrian Wooldridge, az amerikai üzleti hírügynökség szemleírója ugyanakkor figyelmeztet, hogy a brit miniszterelnök távozása után senki se lélegezzen fel, mert a körülmények a normaszegő politikusoknak kedveznek, így azok továbbra is rombolni fognak a világban.
A szavazási folyamatot már szerdán elkezdik, az utolsó két jelöltről a Konzervatív Párt teljes tagsága dönt majd. Versenyben van a pártelnöki posztért az a két politikus is, akinek a távozása magával sodorta Boris Johnsont.
A párt jelenlegi általános szabályzata alapján először az alsóházi konzervatív frakciónak kell szavaznia a jelöltekről. A szavazássorozat végén talpon maradó utolsó két jelölt közül – ha egyikük sem lép vissza a másik javára – a Konzervatív Párt 160 ezer regisztrált tagja választhatja ki postai szavazással a párt új vezetőjét, aki az Egyesült Királyság következő miniszterelnöke is lesz.
Ellentmondásokkal teli politikai korszak zárult le Nagy-Britanniában Boris Johnson lemondásával. A Konzervatív Pártnak most választania kell, hogy radikális változásokat támogatva visszatér a Brexit előtti, hagyományos konzervatív politika pályára, vagy megtartva bizonyos elemeket továbbviszi Johnson politikai örökségét.
Az Economist vezércikke szerint a toryknak három tanulságot kellene levonnia Boris Johnson lemondása után.
Eközben Joe Biden úgy biztosította a briteket az USA-val közös, különleges kapcsolat folytatásáról, hogy Johnsonról még csak szót sem ejtett.
Összességében 12 százalékuk nem ért egyet Johnson lelépésével, és még a Konzervatív Párt szavazói között is csak 23 százalék mondja azt, hogy a miniszterelnök rossz döntést hozott.
Putyin köre látványosan örül Boris Johnson lemondásának, az ukránok pedig remélik, hogy ugyanúgy kapnak fegyvert a britektől, mint eddig.
Lemondott Boris Johnson, aki nemcsak az elmúlt évek legkártékonyabb brit politikusa volt, hanem közben zseniális médiafigura is. Összeszedtük a legszórakoztatóbb pillanatait.
A telefonját babrálta Tim Willcox, miközben a kollégája a kormányválságról tudósított.
A miniszterelnök mögül 57 kormánytag állt fel az elmúlt 48 órában, tarthatatlan volt a helyzet. A nyári szünetet még a Downing Streeten töltheti Johnson, de közben megkezdődik a verseny az utódlásért.
A belügyi, a közlekedési és a gazdasági felzárkóztatásért felelős tárca vezetője szerint is távoznia kellene a brit miniszterelnöknek. Utóbbit Johnson menesztette.
Boris Johnson többéves hazudozás, szexbotrányba került tory képviselők, korrupciógyanús ügyek és egy bizalmatlan párt mellett akarja megtartani a pozícióját, és valamiért még mindig sikerül neki – de talán már nem sokáig.
Boris Johnson tovább küzd a politikai túlélésért, gyorsan kinevezte a kedd este távozó két minisztere utódait.